Великий Слобожанський ансамбль пісні і танцю було створено рішенням Харківської обласної ради від 27 жовтня 2011 року №255-VI.  Навесні колектив дебютував на великій сцені Харківського Національного театру опери та балету, а в грудні 2011 року відбулася прем’єра  повної концертної програми молодого ансамблю. З того часу розпочалася активна творча діяльність: концерти, участь у суспільних заходах, закордонні поїздки.

Основою для творчих пошуків колективу є українська культура та національна самобутність. Проте це не заважає ансамблю іти у ногу із часом, стаючи провідником етнічної спадщини у сучасне життя українців. Так ансамбль виступив у харківській фан-зоні під час проведення чемпіонату з футболу Євро-2012, одержавши можливість познайомити із українською культурою зокрема іноземних гостей.

З перших років існування традиційною стала участь Великого Слобожанського ансамблю у всеукраїнських та міжнародних фестивалях, зокрема у Конкурсі народної хореографії, фестивалі «Україна – свята родина», Дні єдності українських земель,  Дні української культури в Ізраїлі, у фестивалі «Підляська осінь». Окрім того колектив виступав на сценах Національної опери України та Національного палацу мистецтв, а також представляв власні творчі доробки у Західній Європі.

У 2013 році наймолодший професійний ансамбль України одержав статус академічного.

У 2014 та 2016 роках Великий академічний Слобожанський ансамбль відвідав із виступами республіку В’єтнам, довівши, що самобутня українська культура цікава та актуальна в усіх куточках світу.